Święta Szkoły

Rytm roku szkolnego i kalendarzowego w naszej szkole wyznaczają Święta charakterystyczne dla wszystkich placówek waldorfskich.

Zobacz galerię zdjęć z naszych świąt

Dodatkowo, obchodzimy cykliczne Święta Szkoły: Jesienne, Zimowe i Wiosenne, na których dzieci prezentują zaproszonym rodzinom, znajomym, kolegom i koleżankom szkolnym, swoje dokonania i postępy w nauce.

 

DSC_0111Święto Michaelowe (29 września) – Święto Archanioła Michała – symbolizuje walkę z siłami zła i ciemności. Tak jak Archanioł walczy z Lucyferem,
św. Jerzy ze smokiem, tak w życiu każdy człowiek toczy wewnętrzną walkę ze swoimi słabościami, lękiem i przeciwnościami losu. Czas michaelowy to
w przyrodzie początek jesieni: zamierania przyrody, coraz dłuższych wieczorów, chłodu. Aby im nie ulec, ważne jest ćwiczenie odwagi, jasności myśli
i woli.

W trakcie przygotowań do tego święta dzieci konstruują symboliczne smoki, słuchają opowieści o Archaniele Michale, świętym Jerzym, robią samodzielnie drewniane miecze, biorą udział w zabawach ćwiczących odwagę i zręczność.

 

 

WP_20141212_001Święto Marcinowe (11 listopada) odwołuje się do znamiennego dnia w życiu św. Marcina. Pewnej zimowej, listopadowej nocy Marcin, żołnierz legionów rzymskich przygotowujący się do chrztu, spotkał w drodze do miasta Amiens niemal nagiego, zziębniętego, żebraka proszącego o pomoc. Bez wahania mieczem rozciął swój płaszcz i podzielił się nim z potrzebującym.

Ten gest skłania do pielęgnowania w sobie wewnętrznego światła istniejącego w każdym człowieku, na przekór ciemnościom nocy i zła. To symbol naszego życia: fragment płaszcza, który pozostawił św.Marcin dla siebie to przeszłość: suma naszych dokonań, uczynków i gestów. Oddana żebrakowi część płaszcza jest przyszłością: deklaracją niesienia pomocy i działania na rzecz dobra.

Na Święto Marcinowe dzieci przygotowują lampiony, często ozdobione motywami jesieni – liśćmi, rysunkami nagich gałązek, mozaikami jesienno-zimowych barw. Ich światło rozjaśnia ciemność podczas Marcinowego Pochodu, któremu towarzyszą piosenki i wspólne muzykowanie, wieńczone dzieleniem się słodkimi rogalami w ciepłym wnętrzu szkoły.

 

10891617_781999718549065_5226965082510472157_nJarmark Adwentowy przygotowuje wspólnie cała społeczność szkolna. Szkolny korytarz zapełnia się wówczas stoiskami, na których dzieci, rodzice, nauczyciele razem filcują choinkowe bombki, robią dekoracje świąteczne, świece z pszczelego wosku, pieką i dekorują pierniczki, kupują przygotowane specjalnie na Jarmark prace dzieci. Klasy zmieniają się tego dnia w Jezioro Wróżek, Grotę Gnoma, Komnatę Wróżb. Wystawiany jest Teatrzyk Waldorfski.

Wśród dorosłych powodzeniem cieszy się zwłaszcza Aukcja, na której można wylicytować prace rodziców (rękodzieło, pamiątki z podróży, domowy chleb i przetwory) ale także lekcję jogi, kolację w restauracji, poradę lekarską lub wizytę w salonie fryzjerskim. Chętnie odwiedzana jest Kawiarnia,
w której można spróbować domowych specjałów każdej z rodzin.

Nieodłącznym, wyjątkowym miejscem każdego Jarmarku jest Spirala Adwentowa symbolizująca czas oczekiwania i nadziei. Jej zielone gałązki to symbole życia, świece – nadchodzącej światłości. Spiralny układ oddaje powracającą, niezmienną cykliczność roku, przyrody i czasu.

 

20151223_100351 Zwyczajem naszej szkoły są coroczne Jasełka przedstawiane przez klasę trzecią. Wzorem wielu szkół waldorfskich wystawiane są dwukrotnie, jako Jasełka Pasterskie – w grudniu, przed Bożym Narodzeniem i Jasełka Królewskie – po Święcie Trzech Króli.

 

 

 

 

 

 IMG_0833 Święto Janowe (24 czerwca) – jest ostatnim w roku szkolnym świętem całej szkolnej społeczności. W Święcie Janowym, jak w każdym waldorfskim święcie, przeplatają się elementy chrześcijańskie z tradycjami ludowymi, odwołującymi się do cyklu pór roku i przyrody. 

Na Pikniku plecione są tradycyjne wianki, rzucane później do wody, płonie ognisko przez które chętnie skaczą i dorośli i dzieci, tańczone są korowody i śpiewane pieśni świętojańskie. Jest czas na opowieść o Janie Chrzcicielu i pszczołach, i symboliczny poczęstunek z jagód i miodu.

Podczas wspólnej biesiady i zabaw, tym razem to rodzice występują przed dziećmi, z wiosenno – wakacyjnym „programem artystycznym”.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz